Mažai yra ligų, kurios sukeltų tokius stiprius skundus, esant palyginti nedideliems matomiems pakitimams, kaip išangės įplėša. Išangės įplėša – tai odos defektas išeinamosjoje angoje, atsirandantis, kaip įplyšimas, dažniausiai – dėl užkietėjusių vidurių. Išangės sritis labai jautri, joje labai daug juntamųjų nervų galūnėlių, todėl mažiausias sužeidimas šioje vietoje suvokiamas kaip stiprus skausmas. Šis skausmas dažniausiai užeina tuštinimosi metu ar po tuštinimosi, tačiau gali skaudėti ir be jokios aiškios priežasties. Būdingiausias skundas esant įplėšai – tai skausmas tuštinimosi metu ir po tuštinimosi, gali būti ir kitų skundų – tai kraujavimas, patinimas išangės srityje, išskyros ir niežulys, kartais sutrinka ir normalus šlapinimasis. Išangės įplėša, nors ir labai nedidelė, blogai gyja, nes dėl skausmo, kurį ji sukelia, spazmuoja išeinamąją angą uždarantis raumuo, sutrinka normali kraujotaka išeinamosios angos srityje ir dėl to įplėša blogai gyja – taigi, susidaro “užburtas”, arba ydingas ratas: skauda, todėl raumuo spazmuoja, todėl blogai gyja, tada vėl skauda, spazmuoja, blogai gyja ir taip be pabaigos. Reikia pasakyti, kad, nors įplėša, būdama labai nedidelė (jos dydis retai viršija 1 centimetrą), ir sukelia daug skundų ir nemalonių jutimų, supiktybėjimas nustatomas labai retai, ir įplėša nelaikoma priešvėžiniu susirgimu.
Įplėša tradiciškai būdavo gydoma chirurginiu būdu: išplečiant išeinamąją angą uždarantį raumenį, arba jį dalinai įkerpant, siekiant panaikinti raumens spazmą ir su juo susijusį kraujotakos sutrikimą. Po tokio chirurginio gydymo įplėša daugiau kaip 90 % ligonių sugydavo ir daugiau nebesikartodavo. Tačiau chirurginė operacija – tai gydymo būdas, kurio daugelis žmonių, jei tik galima, stengiasi išvengti, be to, chirurginis gydymas visada gali sukelti savo komplikacijas. Paskutinį dešimtmetį ėmė rastis įvairių gydymo būdų, kurie be chirurginės operacijos galėtų sumažinti raumens, uždarančio išeinamąją angą, spazmą, tuo pačiu sudarydami sąlygas įplėšai sugyti.
Tai – įvairūs vaistai, naudojami tepalų ar aerozolių pavidalu, taip pat botulino toksinas, vaistas, sukeliantis laikiną raumens paralyžių, taigi, veikiantis taip pat efektyviai, kaip chirurginė operacija, tačiau negresiantis negrįžtamais pakitimais. Skiriami ir geriami vaistai, mažinantys išangės sfinkterio tonusą. Šių vaistų derinimas su dieta, neleidžiančia užkietėti viduriams ar papildomų vidurius laisvinančių vaistų skyrimas užtikrina galimybę įplėšai sugyti ir be chirurginės operacijos. Tačiau ne visais atvejais įplėšą pavyksta sugydyti vaistais – tada reikalinga chirurginė operacija
Įplėša – dažna skaumo išeinamojoje angoje priežastis, bet nevienintelė. Skausmo priežastimi gali būti ir kitos, tiek nepiktybinės, tiek ir piktybinės, ligos. Stiprus skausmas yra būdingas trombuotiems, tiek vidiniams, tiek išoriniams, hemorojiniams mazgams, skausmas, neretai lydimas šaltkrėčio ir karščiavimo, būdingas pūlingam šalia tiesiosios žarnos esančių audinių uždegimui. Skausmą, kraujavimą ir kitus skundus gali sukelti ir tiesiosios žarnos ar išeinamosios angos srities vėžys. Visos šios ligos gydomos skirtingai, ir todėl svarbiausias dalykas – nustatyti esančių skundų priežastį ir kilmę. Dalis žmonių, drovėdamiesi ar neturėdami laiko pasitikrinti, gali užleisti ir pavojingą, sukeliančią rimtas pasekmes ligą, todėl, esant tokiems skundams kaip skausmas išangės srityje, reikalingas savalaikis tiesiosios žarnos ir išangės srities endoskopinis ištyrimas ir specialisto koloproktologo konsultacija.