Pilvo pūtimas – labai dažnas skundas. Dažniausiai žmonės sieja jį su persivalgymu ar maistu, skatinančiu pilvo pūtimą. Pastebėta, kad kopūstai, žirniai, pupos, obuoliai, ypač jų suvalgius daugiau, gali sukelti pilvo pūtimą. Tačiau pilvo pūtimas nėra skundas, atsirandantis tik dėl vieno ar kito produkto valgymo, jis gali byloti ir apie prasidedančią ligą. Pilvo pūtimas yra būdingas daugeliui virškinamojo trakto ligų, ypač vadinamiesiems funkciniams, arba motorikos, sutrikimams.
Dažniausios funkcinės ligos, pasireiškiančios pilvo pūtimu – tai dirglios storosios žarnos sindromas ir dispepsija. Dispepsijai, be pūtimo, būdingas ir skausmas, sunkumas viršutinėje pilvo dalyje, dirglios storosios žarnos sindromui būdingi nepastovūs įvairaus pobūdžio skausmai pilve, kartu atsiranda ir tuštinimosi sutrikimai: arba viduriai pasidaro laisvesni, arba, priešingai, užkietėja, darosi sunku pasituštinti, yra nevisiško pasituštinimo jausmas. Tiek dispepsija, tiek dirglios žarnos sindromas nėra pavojingos ligos, jos gydomos vaistais, be operacijos.
Funkcinės ligos, tačiau, yra nustatomos nelengvai: jas nustatyti galima tik ištyrus virškinamąjį traktą ir neradus kitų ligų, galinčių sukelti šį skundą. Ištyrus ligonį, gali būti nustatomos tokios ligos, kaip tulžies akmenligė, opaligė, virškinamojo trakto navikai ar kitos, retesnės ligos. Kai kurios šių ligų gydomos tik joms gydyti skirtais vaistais, kai kurios – tik chirurginiu būdu. Todėl negalima atsainiai žiūrėti į tokį iš pažiūros nepavojingą skundą, kaip pilvo pūtimas.
Ypač dėmesys atkreiptinas tais atvejais, kai skundas, kurio anksčiau nebuvo, atsiranda ir kelias savaites nepraeina ir atsiranda kitų skundų, sustiprinančių sunkesnės ligos įtarimą: pasikeičia tuštimosi režimas ir įpročiai, išmatose atsiranda šviežio arba suvirškinto (juodo) kraujo, atsiranda melagingas noras tuštintis, atsiranda stiprūs raižantys pilvo skausmai. Šie skundai būdingi piktybiniams storojo žarnyno navikams. Atsiradus pastoviems stipriems pilvo skausmams, liesėjant, atsirandant mažakraujystei, piktybinio naviko įtarimas būna dar stipresnis. Jauni žmonės storojo žarnyno navikais serga retai, išskyrus tuos atvejus, kai giminėje yra sirgusių jaunų žmonių, tačiau žmonėms, vyresniems, negu 50 metų amžiaus, atsiradus pilvo pūtimui ir kitiems minėtiems skundams būtina kreiptis į specialistą ir išsitirti žarnyną, o neradus žarnyne šių skundų priežasties, ir visą virškinamąjį traktą.
Reikia pasakyti, kad piktybiniai susirgimai nėra randami labai dažnai, dažniau randamos lengviau pagydomos ligos, tačiau žinotina, kad piktybinio naviko gydymo rezultatai tuo geresni, kuo jis anksčiau nustatomas. Todėl atsiradus ir nepraeinant netgi tokiam, atrodytų, nepavojingam skundui, kaip pilvo pūtimas, delsimas išsitirti gali pabloginti gydymo rezultatus.
Taigi, pilvą pučia ne tik nuo žirnių ar raugintų kopūstų, ir todėl reikia prisiminti, kad šis skundas gali būti ir lengviau ar sunkiau pagydomos ligos priežastimi.