Svarbiausi storosios žarnos ir išeinamosios angos ligų pasireiškimai – tai skausmas ir kraujavimas tuštinantis. Vienas iš simptomų ar abu kartu suteikia juos patiriančiam asmeniui didelį diskomfortą, tačiau dėl drovėjimosi ar kitų priežasčių žmogus neretai pradžioje nesikreipia pagalbos, o vėliau, nesant pagerėjimo, pats ieško būdų šiems reiškiniams išvengti. Įvairios liaudies medicinos priemonės, draugų ir artimųjų patarimai, vaistininko rekomendacija ar populiaraus medicinos krypties leidinio išmintis ne visada padeda pasveikti, nes panašūs pasireiškimai būdingi skirtingoms ligoms, kurių ir gydymas yra visiškai skirtingas. Skausmas išangės srityje, dažniausiai atsirandantis ar stiprėjantis tuštinantis, visų pirma verčia pagalvoti apie tris pagrindines “mažesniąsias” išangės ligas – hemorojų, išangės įplėšą ir išangės fistulę ar pūlinį. Trumpai aptarsime visas šias ligas.
Hemorojus – tai aplink išeinamąją angą ir tiesiosios žarnos galinę dalį pogleivyje ir po oda esantys veniniai rezginiai, jis ne visada matomas ar čiuopiamas išorėje, gali būti pačiame išangės kanale; skausmas tokiu atveju atsiranda esant hemorojinių mazgų uždegimui ar įvykus jų trombozei. Išangės įplėša yra išangės kanalo defektas, atsirandantis dėl traumos, kuri įvyksta tuštinantis esant vidurių užkietėjimui. Įplėša beveik visais atvejais pasireiškia skausmu. Išangės pūlinys ar fistulė atsiranda patekus iš tiesiosios žarnos srities infekcijai į aplinkinius audinius, ir dažniausiai patinimą lydi skausmas, karščiavimas. Šių trijų ligų gydymas yra visiškai skirtingas.
Hemorojus sėkmingai gydomas perrišant vidinius hemorojinius mazgus guminių žiedų ligatūromis – tai neskausmingas, nesutrikdantis darbingumo gydymo būdas. Ši procedūra atliekama ambulatoriškai, nereikia gulėti ligoninėje. Perrišti hemorojiniai mazgai savaime be skausmo pasišalina, o hemorojaus sukeliami skundai išnyksta. Paprastai reikia 1-2 procedūrų, atliekamų 2-4 savaičių intervalu.
Išangės įplėša gydoma vaistais, ir tik nesant efekto operuojama. Išangės srities fistulės ar pūlinio gydymas – tik chirurginis.
Skausmą šioje srityje sukelia ir uždegiminės žarnų ligos, ir – grėsmingiausia – tiesiosios žarnos vėžys. Šiuo atveju delsimas lemia bet kokio gydymo nesėkmę.
Minėtos ligos taip pat gali pasireikšti ir kraujavimu, kartu su skausmu ar be jo. Kraujavimas būdingiausias hemorojui. Esant hemorojui, kraujo dažniausiai pasirodo nedaug, nors kai kuriais atvejais kraujavimas gali būti ir gausus, vystosi mažakraujystė. Vien kraujavimu išangės įplėša pasireiškia retai, bet kraujavimu ir skausmu – net 2/3 atvejų. Išangės pūliniui kraujavimas nebūdingas, tuo tarpu esant fistulei pūlingo sekreto pasirodymas neretai lydimas ir kraujo pėdsakų. Būdingiausias storosios ir tiesiosios žarnos vėžio požymis – taip pat kraujavimas. Jei vėžys būna storosios žarnos pradinėse dalyse, tai kraują išmatose pastebėti sunkiau, bet jei tiesiojoje ar riestinėje žarnoje – kraujas lengvai pastebimas, kai kitų ligos požymių gali ir nebūti.
Šie paprasti, epizodiški ar pastovūs, varginantys ar tik nežymiai pasireiškiantys simptomai sako viena: reikalinga savalaikė diagnozė, ir tik tuomet įmanomas teisingas ir sėkmingas gydymas.