Žmonės, besikreipiantys į gydytojus pagalbos dėl kraujavimo tuštinantis paprastai mano, kad jų ligos priežastis – dažniausiai sutinkama liga, sukelianti šį negalavimą – hemorojus. Kiti pacientai, pastebėję kraują, visai teisingai įtaria piktybinio žarnyno susirgimo grėsmę. Tačiau yra ir daugiau priežasčių, dėl kurių gali atsirasti šis pavojingas simptomas. Vieną jų – opinį kolitą – aptarsime šiame rašinyje. Opinis kolitas Lietuvoje prieš vieną – du dešimtmečius buvo gana retai nustatoma liga, ši liga dažniau buvo nustatoma vakarų šalyse. Pastaraisiais metais pastebima, kad šia liga ir Lietuvoje sergama dažniau. Žinoma, kad Europoje, kurioje šiuo metu gyvena apie 400 milijonų žmonių, opiniu kolitu serga apie pusę milijono.

Opinis kolitas – tai liga, kuriai esant žarnyno gleivinėje atsiranda uždegimas: gleivinė parausta, išburksta, joje gali atsirasti opos. Ligai būdinga lėtinė eiga, su pasikartojančiais paūmėjimais. Esant opiniam kolitui, būdingi skundai – pilvo skausmai ir spazmai, viduriavimas, kraujo išmatose pasirodymas, esant sunkesnei ligos eigai, gali atsirasti ir karščiavimas, liesėjimas, vėmimas. Ligai būdingi simptomų paūmėjimai ir remisijos, remisijų metu pacientai gali nieko blogo ir nejausti. Šia liga serga įvairaus amžiaus suaugę žmonės, neretai suserga jauni. Tiriant endoskopu, tiesiojoje žarnoje paprastai nustatomas uždegimas ir opos. Tiksli susirgimo priežastis nėra žinoma. Manoma, kad įtakos jai atsirasti gali turėti bakterinė ar virusinė infekcija, dietiniai faktoriai, imuniteto sutrikimai, tačiau bijoti, kad šia liga galima užsikrėsti, nėra jokio pagrindo, nors ir pastebėta, kad kai kuriose šeimose ši liga sutinkama dažniau.

Jei pacientas kreipiasi dėl aukščiau minėtų skundų, svarbiausias tyrimas, leidžiantis nustatyti ligą, yra endoskopinis tyrimas, kurio metu iš vidaus apžiūrima storosios žarnos gleivinė, paimant, reikalui esant, gleivinės gabalėlius mikroskopiniam ištyrimui; papildomos informacijos duoda ir rentgenologinis žarnyno tyrimas. Opinis kolitas – liga, kuriai dažniausiai reikalingas ilgalaikis gydymas vaistais, ligoniai paprastai būna sekami. Svarbu laikytis tinkamos dietos, nepervargti, skiriami uždegimą slopinantys vaistai. Laikoma, kad žmonėms, ilgą laiką sergantiems opiniu kolitu yra didesnė piktybinių susirgimų storojoje žarnoje atsiradimo galimybė, tokiais atvejais gali būti reikalingas ir chirurginis gydymas. Negydant ligos, be supiktybėjimo pavojaus, galimos įvairios komplikacijos: gali atsirasti opos galūnėse, sąnarių uždegimai, tulžies latakų ligos. Visa tai rodo, kad svarbu ligą laiku nustatyti ir tinkamai gydyti, todėl tokie skundai kaip skausmai pilve ir ypač kraujo su išmatomis pasirodymas turėtų būti svarbus signalas, paskatinantis kreiptis į specialistą konsultacijai ir endoskopiniam tiesiosios žarnos ištyrimui. Vis dėlto, dažniausia kraujo išmatose priežastis – kraujuojantis hemorojus, kurį endoskopinio tyrimo metu galima nesunkiai ir be skausmo pagydyti, perrišant vidinius hemorojinius mazgus guminių žiedų ligatūromis.